Skip to content

209 Palisade Ave(Unit C0004)Union City, NJ 07087

Built 2007

Last Sale Price
$729,000
Last Sale Date
Jul 9, 2022

Property Information

Block7
Lot5
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2BR/2BA PS#4
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,074
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,100
31%
Improvement Value:$547,300
69%
Total Assessment$793,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,589-13.0%
2024$13,321+0.5%
2023$13,256+5.0%
2022$12,621+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$729,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 9685, Page 313Recorded7/28/2022

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 9538, Page 926Recorded2/25/2021

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 9295, Page 547Recorded4/5/2018

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 9054, Page 297Recorded7/28/2015

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 8627, Page 247NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/14/2008

Property Built

Built

Year Built: 2007