Skip to content

1501-03 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block80
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,236
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,700
35%
Improvement Value:$460,900
65%
Total Assessment$707,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,347-22.3%
2024$14,607+4.1%
2023$14,032+1.2%
2022$13,872+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,236DeedBook 9853, Page 807NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/9/2024

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5431, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1963