Skip to content

1606-1608 KennedyUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block82
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-1U-H-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,200
53%
Improvement Value:$399,200
47%
Total Assessment$858,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,415-21.4%
2024$17,068+33.3%
2023$12,805+1.2%
2022$12,656+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft1,556DeedBook 9650, Page 184NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/16/2022

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,331DeedBook 8784, Page 870Recorded3/30/2011

Property Built

Built

Year Built: 1913