Skip to content

715 17th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$427,450
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block84
Lot27.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,756
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,200
52%
Improvement Value:$267,700
48%
Total Assessment$562,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,800-13.4%
2024$10,167+4.3%
2023$9,746+1.2%
2022$9,632+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$427,450

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 8020, Page 261Recorded10/10/2006

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 7703, Page 337Recorded10/24/2005

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7096, Page 137

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 6035, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1900