Skip to content

514 16th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Date
May 11, 2000

Property Information

Block86
Lot27.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-5U/2F-2U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
42%
Improvement Value:$580,000
58%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,629+25.3%
2024$17,261+4.3%
2023$16,547+1.2%
2022$16,354+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5637, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1900