Skip to content

1619 Palisade Ave(Unit C0202)Union City, NJ 07087

Built 1920

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 11, 2010

Property Information

Block88
Lot6
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage691
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
65%
Improvement Value:$86,900
35%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,429-16.6%
2024$4,114+4.6%
2023$3,933+0.0%
2022$3,933
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8765, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1920