Skip to content

210 Bergenline Ave(Unit C0011)Union City, NJ 07087

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2011

Property Information

Block8
Lot18
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage553
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
58%
Improvement Value:$90,400
42%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,946-1.2%
2024$2,983+4.1%
2023$2,865+1.2%
2022$2,833+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5509, Page 209

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 5276, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1973