Skip to content

414 2nd StUnion City, NJ 07087

Built 2001

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Dec 27, 2018

Property Information

Block8
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,000
35%
Improvement Value:$542,900
65%
Total Assessment$829,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,078+30.7%
2024$11,532+4.1%
2023$11,078+1.2%
2022$10,952+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 9376, Page 177Recorded1/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 2001