Skip to content

408 2nd StUnion City, NJ 07087

Built 1948

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 27, 2024

Property Information

Block8
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,000
57%
Improvement Value:$219,400
43%
Total Assessment$506,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,705+12.1%
2024$6,874+4.5%
2023$6,579+1.2%
2022$6,500-1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4877, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1948