Skip to content

1708 West St(Unit C0001)Union City, NJ 07087

Built 1933

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Sep 26, 2016

Property Information

Block91
Lot19
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,600
52%
Improvement Value:$135,900
48%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,081+8.3%
2024$3,770+4.3%
2023$3,614+1.2%
2022$3,572+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 9151, Page 224Recorded10/12/2016

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 8818, Page 584NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/10/2011

Property Built

Built

Year Built: 1933