Skip to content

512 17th St(Unit C0001)Union City, NJ 07087

Built 2013
Other Exempt

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block91
Lot27
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class18
Description2BR/2BA-DIS VET
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,433
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,000
39%
Improvement Value:$315,800
61%
Total Assessment$516,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,496+8.1%
2023$6,936+1.2%
2022$6,855+2.7%
2021$6,678+264.5%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,433DeedBook 9658, Page 23Recorded4/13/2022

Property Sale

Sale
$231,750

From:

To:

Sq Ft1,433DeedBook 8915, Page 339NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013