Skip to content

1716 Summit AveUnion City, NJ 07087

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block93
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-14U-H
Dwellings14
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,080,000
42%
Improvement Value:$1,472,400
58%
Total Assessment$2,552,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,646+18.7%
2024$38,440+4.1%
2023$36,925+1.2%
2022$36,505+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0