Skip to content

711 18th St(Unit C0101)Union City, NJ 07087

Built 1966

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 4, 1993

Property Information

Block93
Lot22
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage416
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,700
61%
Improvement Value:$57,000
39%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,591+93.7%
2024$1,338+4.1%
2023$1,285+0.0%
2022$1,285
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4604, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1966