Skip to content

5001&5101 Park AveWest New York, NJ 07093

Other Exempt

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block101
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2-245-684U-E
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,830,000
36%
Improvement Value:$12,132,500
64%
Total Assessment$18,962,500

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,701,211
DeedBook 5271, Page 190