Skip to content

427 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block104
Lot16.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2SFR2G 2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
38%
Improvement Value:$100,000
62%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,530+2.0%
2024$12,280-1.7%
2023$12,495+0.7%
2022$12,407+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5873, Page 332

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 4900, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1987