Skip to content

528 52nd St(Unit C0204)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Mar 22, 2017

Property Information

Block109
Lot22
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage898
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
14%
Improvement Value:$57,500
86%
Total Assessment$66,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,128+2.0%
2024$5,025-1.7%
2023$5,113+0.7%
2022$5,077+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft898DeedBook 9189, Page 840Recorded3/29/2017

Property Sale

SaleMulti
$190,850
DeedBook 8735, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 2009