Skip to content

528 52nd St(Unit C0205)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Jun 10, 2010

Property Information

Block109
Lot22
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
13%
Improvement Value:$58,500
87%
Total Assessment$67,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,190+2.0%
2024$5,086-1.7%
2023$5,175+0.7%
2022$5,138+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$192,500

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 8737, Page 376NU CodePartial parcel (6)Recorded6/18/2010

Property Built

Built

Year Built: 2009