Skip to content

528 52nd St(Unit C0301)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block109
Lot22
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage902
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
12%
Improvement Value:$68,000
88%
Total Assessment$77,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,937+2.0%
2024$5,819-1.7%
2023$5,921+0.7%
2022$5,879+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500

From:

To:

Sq Ft902DeedBook 9850, Page 358Recorded9/25/2024

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 8705, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 2009