Skip to content

528 52nd St(Unit C0302)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 23, 2016

Property Information

Block109
Lot22
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
13%
Improvement Value:$58,000
87%
Total Assessment$66,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,128+2.0%
2024$5,025-1.7%
2023$5,113+0.7%
2022$5,077+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 9104, Page 802Recorded3/8/2016

Property Sale

Sale
$189,750

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 8739, Page 869NU CodePartial parcel (6)Recorded7/6/2010

Property Built

Built

Year Built: 2009