Skip to content

528 52nd St(Unit C0306)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 7, 2010

Property Information

Block109
Lot22
QualifierC0306
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage903
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
12%
Improvement Value:$64,500
88%
Total Assessment$73,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,668+2.0%
2024$5,554-1.7%
2023$5,651+0.7%
2022$5,612+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft903DeedBook 8710, Page 595NU CodePartial parcel (6)Recorded1/14/2010

Property Built

Built

Year Built: 2009