Skip to content

528 52nd St(Unit C0307)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 13, 2020

Property Information

Block109
Lot22
QualifierC0307
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage834
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
11%
Improvement Value:$66,000
89%
Total Assessment$74,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,729+2.0%
2024$5,615-1.7%
2023$5,713+0.7%
2022$5,673+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft834DeedBook 9528, Page 472Recorded1/4/2021

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft834DeedBook 9312, Page 428Recorded6/8/2018

Property Sale

Sale
$216,300

From:

To:

Sq Ft834DeedBook 8744, Page 147NU CodePartial parcel (6)Recorded7/25/2010

Property Built

Built

Year Built: 2009