Skip to content

530-540 52nd St.West New York, NJ 07093

Built 1925
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2022

Property Information

Block109
Lot23.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description2S-B & 2-1S-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,175
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,200
30%
Improvement Value:$624,400
70%
Total Assessment$897,600

Built

Year Built: 1925