Skip to content

215 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$556,000
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block10
Lot9.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class37
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,800
45%
Improvement Value:$89,300
55%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,422+2.0%
2024$12,174-1.7%
2023$12,387+0.7%
2022$12,300+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$556,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 9238, Page 112Recorded9/19/2017

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 7240, Page 282Recorded3/10/2004

Property Built

Built

Year Built: 1959