Skip to content

5410 Adams StreetWest New York, NJ 07093

Built 2003

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block115
Lot25.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description3B-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,934
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$135,000
64%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,344+9.3%
2024$15,870-1.7%
2023$16,147+0.7%
2022$16,034+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft4,934DeedBook 9823, Page 706Recorded5/21/2024

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft4,934DeedBook 8921, Page 618Recorded7/22/2013

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft4,934DeedBook 7155, Page 277NU CodeFamily (1)Recorded10/22/2003

Property Built

Built

Year Built: 2003