Skip to content

5408 Adams StreetWest New York, NJ 07093

Built 1990

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 29, 2003

Property Information

Block115
Lot25.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description3B-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,934
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$115,000
61%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,401+2.1%
2024$14,108-1.7%
2023$14,359+0.7%
2022$14,257+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft4,934DeedBook 7181, Page 239NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/16/2003

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5927, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1990