Skip to content

603-55thst/5409 Adams StWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2022

Property Information

Block115
Lot7
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description2BD-41/2RMS-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage879
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
47%
Improvement Value:$33,800
53%
Total Assessment$64,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,935+2.0%
2024$4,836-1.7%
2023$4,921+0.7%
2022$4,886+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5237, Page 341

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5074, Page 339

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4522, Page 212