Skip to content

603-55th St/5409 Adams St(Unit C0210)West New York, NJ 07093

Owner
---
Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block115
Lot7
QualifierC0210
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1BD-21/2RMS-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage663
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,700
49%
Improvement Value:$23,300
51%
Total Assessment$46,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,547+2.0%
2024$3,476-1.7%
2023$3,537+0.7%
2022$3,512+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$276,000
Sq Ft663DeedBook 9943, Page 394Recorded11/18/2025

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

DeedBook 9007, Page 270Recorded11/18/2014

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 8507, Page 200Recorded5/12/2008

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

DeedBook 7598, Page 113Recorded6/28/2005

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5849, Page 142

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 5296, Page 311

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 5074, Page 241