Skip to content

603-55th St/5409 Adams St(Unit C0213)West New York, NJ 07093

Owner
---
Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 11, 2025

Property Information

Block115
Lot7
QualifierC0213
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1BD-21/2RMS-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage643
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,100
32%
Improvement Value:$47,400
68%
Total Assessment$69,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,359+2.0%
2024$5,252-1.7%
2023$5,344+0.7%
2022$5,306+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft643DeedBook 9910, Page 786Recorded7/3/2025

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft643DeedBook 9846, Page 818Recorded9/9/2024

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft643DeedBook 9602, Page 669Recorded10/1/2021

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 7458, Page 173Recorded2/3/2005

Property Sale

Sale
$99,000

From:

To:

Sq Ft20,132DeedBook 7031, Page 171Recorded3/25/2003

Property Sale

Sale
$42,400
DeedBook 5060, Page 181