Skip to content

603-55th St/5409 Adams St(Unit C0214)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Mar 29, 2004

Property Information

Block115
Lot7
QualifierC0214
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description2BD-41/2RMS-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage879
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
31%
Improvement Value:$66,500
69%
Total Assessment$96,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,457+2.0%
2024$7,308-1.7%
2023$7,435+0.7%
2022$7,383+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

DeedBook 7268, Page 80Recorded4/19/2004