Skip to content

603-55th St/5409 Adams St(Unit C0307)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 17, 2019

Property Information

Block115
Lot7
QualifierC0307
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description2BD-31/2RMS-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage839
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
27%
Improvement Value:$76,200
73%
Total Assessment$104,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,089+2.0%
2024$7,927-1.7%
2023$8,066+0.7%
2022$8,009+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft839DeedBook 9417, Page 300Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5886, Page 204