Skip to content

603-55th St/5409 Adams St(Unit C0309)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$128,865
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block115
Lot7
QualifierC0309
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
DescriptionEFF-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage447
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,300
34%
Improvement Value:$29,700
66%
Total Assessment$45,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,470+2.0%
2024$3,401-1.7%
2023$3,460+0.7%
2022$3,436+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$128,865

From:

To:

Sq Ft447DeedBook 9528, Page 813Recorded1/5/2021