Skip to content

603-55th St/5409 Adams St(Unit C0311)West New York, NJ 07093

Built 1986

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block115
Lot7
QualifierC0311
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1BD-21/2RMS-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage663
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
47%
Improvement Value:$25,300
53%
Total Assessment$48,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,701+2.0%
2024$3,627-1.7%
2023$3,691+0.7%
2022$3,665+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft663DeedBook 9246, Page 242NU CodeTitle correction (4)Recorded10/16/2017

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

DeedBook 7844, Page 115Recorded3/17/2006

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 7018, Page 65Recorded2/13/2003

Property Sale

Sale
$25,750
DeedBook 4532, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1986