Skip to content

603-55th St/5409 Adams St(Unit C0312)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Jan 26, 2021

Property Information

Block115
Lot7
QualifierC0312
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1BD-21/2RMS-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage447
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,300
33%
Improvement Value:$30,700
67%
Total Assessment$46,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,547+2.0%
2024$3,476-1.7%
2023$3,537+0.7%
2022$3,512+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$181,000

From:

To:

Sq Ft447DeedBook 9538, Page 56Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$62,500

From:

To:

DeedBook 6067, Page 184Recorded10/18/2002