Skip to content

603-55th St/5409 Adams St(Unit C0314)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$351,100
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block115
Lot7
QualifierC0314
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description2BD-41/2RMS-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage879
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
34%
Improvement Value:$57,800
66%
Total Assessment$88,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,786+2.0%
2024$6,650-1.7%
2023$6,766+0.7%
2022$6,719+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$351,100

From:

To:

Sq Ft879DeedBook 9855, Page 518Recorded10/18/2024

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 7820, Page 197Recorded2/16/2006

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 5746, Page 162

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 5539, Page 10

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4946, Page 263