Skip to content

5506 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2008

Property Information

Block116
Lot12.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
53%
Improvement Value:$41,200
47%
Total Assessment$87,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770+2.0%
2024$6,635-1.7%
2023$6,751+0.7%
2022$6,704+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5402, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1919