Skip to content

510 55th StWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1,840,000
Last Sale Date
Mar 12, 1999

Property Information

Block116
Lot8.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-COM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,800
69%
Improvement Value:$68,200
31%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,335+4.1%
2024$17,616+3.2%
2023$17,070+0.7%
2022$16,950+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,840,000
DeedBook 5409, Page 339