Skip to content

521 57th StreetWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block120
Lot20.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2B-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
44%
Improvement Value:$75,000
56%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,317+2.0%
2024$10,111-1.7%
2023$10,288+0.7%
2022$10,216+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 9224, Page 74NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/1/2017

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7398, Page 220