Skip to content

599 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1987

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Mar 31, 2009

Property Information

Block121
Lot2.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class46
Description2S-FR-2G-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,024
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
33%
Improvement Value:$104,000
67%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,952+2.0%
2024$11,713-1.7%
2023$11,918+0.7%
2022$11,834+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft3,024DeedBook 8658, Page 100NU CodeGovernment (15)Recorded4/8/2009

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4938, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1987