Skip to content

605 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1987

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 2, 2018

Property Information

Block121
Lot2.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class46
Description2SFR-2G-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage6,048
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
32%
Improvement Value:$107,800
68%
Total Assessment$158,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,245+2.0%
2024$12,001-1.7%
2023$12,210+0.7%
2022$12,124+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft6,048DeedBook 8656, Page 792NU CodeGovernment (15)Recorded4/2/2009

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1987