Skip to content

595 56th StSouth Orange, NJ 07079

Built 1987

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Mar 31, 2009

Property Information

Block121
Lot3.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2G-3U-BAPT
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage6,048
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
27%
Improvement Value:$139,300
73%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,674+2.0%
2024$14,381-1.7%
2023$14,632+0.7%
2022$14,529+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft6,048DeedBook 8658, Page 115NU CodeGovernment (15)Recorded4/8/2009

Property Built

Built

Year Built: 1987