Skip to content

5500 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1972

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block121
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class46
Description3S-B&F-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
27%
Improvement Value:$102,500
73%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+2.0%
2024$10,580-1.7%
2023$10,765+0.7%
2022$10,689+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972