Skip to content

5504 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 1, 2025

Property Information

Block121
Lot7.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class46
Description3S-B&F-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
25%
Improvement Value:$112,800
75%
Total Assessment$150,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,590+2.0%
2024$11,358-1.7%
2023$11,557+0.7%
2022$11,475+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,068DeedBook 9925, Page 188Recorded8/26/2025

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5927, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1972