Skip to content

5506 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1972

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block121
Lot7.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class46
Description3S-B&F-2U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
24%
Improvement Value:$118,900
76%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,060+2.0%
2024$11,819-1.7%
2023$12,026+0.7%
2022$11,941+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972