Skip to content

5915 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block127
Lot8.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3B-1C-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,700
51%
Improvement Value:$138,300
49%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,125+4.1%
2024$22,218+3.2%
2023$21,529+0.7%
2022$21,378-19.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0