Skip to content

5814 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 21, 1994

Property Information

Block129
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5SCB2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
44%
Improvement Value:$41,000
56%
Total Assessment$73,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,629+2.0%
2024$5,517-1.7%
2023$5,613+0.7%
2022$5,574+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919