Skip to content

624 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1990

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block130
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description3S-FR-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage7,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
30%
Improvement Value:$132,900
70%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,651+2.0%
2024$14,358-1.7%
2023$14,609+0.7%
2022$14,507+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft7,152DeedBook 9491, Page 992NU CodeFamily (1)Recorded6/19/2020

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5643, Page 11

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5364, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1990