Skip to content

626 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1990

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block130
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2SF-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage7,152
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
34%
Improvement Value:$112,900
66%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,109+2.0%
2024$12,847-1.7%
2023$13,071+0.7%
2022$12,980+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5613, Page 112

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5364, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1990