Skip to content

628 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block130
Lot1.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description3F-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage7,152
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
27%
Improvement Value:$163,700
73%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,203+2.0%
2024$16,860-1.7%
2023$17,154+0.7%
2022$17,034+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft7,152DeedBook 9179, Page 460Recorded2/13/2017

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5638, Page 68

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5364, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1990