Skip to content

630 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1990

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 28, 2002

Property Information

Block130
Lot1.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description3F-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage7,152
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
27%
Improvement Value:$163,700
73%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,203+2.0%
2024$16,860-1.7%
2023$17,154+0.7%
2022$17,034+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft7,152DeedBook 6052, Page 103Recorded9/26/2002

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 5583, Page 116

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5364, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1990