Skip to content

5901 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block134
Lot11.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
ZoningC-H
Sq Footage1,472
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
67%
Improvement Value:$37,000
33%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,636+2.0%
2024$8,464-1.7%
2023$8,612+0.7%
2022$8,551+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919